media

Şans Objelerinin En Eskisi: At Nalı

At Nalı Anlamı

Atların bulunduğu her ülkede at nalı uğurlu olarak kabul edilir. Bu nedenle, her çağda, her ülkede batıl inançların içinde en yaygın ve en güçlüsü olmuştur.

Demir yeryüzünde keşfedildiği zaman insanlar onun Tanrılar tarafından, büyücüler ve şeytana karşı gönderilmiş bir güç olduğuna inandılar. Ayrıca eski çağlarda 'U' şeklinin de özel bir anlamı vardı. Ay'ın hilal konumuna benzer şekliyle bolluğu, iyi talihi ve koruyucu gücü temsil ediyordu. Bir nalın yedi tane demir çivi ile çakılması da, yedi sayısının uğurlu sayılmasından dolayı inanışı destekliyordu. Diğer taraftan cadıların uçmak için süpürge sapını tercih etmelerinin nedeninin atlardan korkmaları olduğuna inanılıyordu. Bu nedenle at nalı tarihte büyücülere karşı da kullanılmış, büyücü olduğundan şüphe edilen yaşlı kadınlar öldürülünce bir daha geri gelmemeleri için tabutlarının üzerlerine birer at nalı çakılmıştır.

Hıristiyanlıkla birlikte kilise birçok inançta olduğu gibi, at nalı ile ilgili kendi hikayesini yarattı. At nalı işareti anlamı bu hikayede de benzer şekilde. Bu hikaye onuncu yüzyılda geçiyor.

Canterbury Kilisesi'nin başpiskoposu St. Dunstan din adamı olmadan önce nalbantlık yaparmış. Bir gün şeytan kılık değiştirerek iş yerine gelir ve at ayağı şeklindeki ayaklarına nal takmasını ister. St. Dunstan şeytanı hemen tanır ve ona "ayaklarına nal takabilmesi için onu duvara zincirlerle bağlaması gerektiğini" söyler.

Şeytanı çok sıkı bir şekilde duvara bağlayan nalbant nalın çivilerini o kadar acı ve ızdırap verecek şekilde çakar ki sonunda şeytan aman dilemek zorunda kalır. Nalbant şeytana bir daha Allah'a inanan hiçbir insanın evine girmeyeceğine dair söz verirse serbest bırakacağını söyler.

Şeytan "Peki, o insanları nasıl ayırt edeceğim" diye sorunca da nalbant bir süre düşünür, elindeki nalı havaya kaldırır ve "İşte işaret bu olacak" der, "bunu kapısının üstünde gördüğün hiçbir eve girmeyeceksin."


At Nalı Uğur Getirir mi?

Uğur getirdiğine inanılan şans objelerinden biri olan at nalı, evlerde daha çok tercih edilmektedir. Ama nasıl?  At nalı kapıya gelişigüzel asılmaz. Doğru bir şekilde kapıya at nalı asmak için, kapının tam üzerine ve uçları yukarı bakacak şekilde yerleştirmelisiniz. Uçlarının yukarı bakmasının sebebi; iyi şans, uçlarından aşağı süzülüp gitmesin diyedir. Diğer bir inanış ise tam aksidir. Yani nalın uçlarının aşağıya doğru olması gerektiği şeklindedir. Böylelikle iyi şansın, süzülerek evin içini doldurması gerektiğine inanırlar. Kullanım konusunda karar size kalmış. 

At nalının uğuruna inanan kişiler geceleri uykularında kabus görmemek için yatak odalarına at nalı nazarlık asmaktadır.


Zamanımızda ise at nalları hanımlar tarafından takı olarak kullanılmaktadır. En çok tercih edilen at nalı kolyedir.


At Nalı Şans Kolyesi


Ünlü yıldız Sarah Jessica Parker at nalı kolye kullanıyor.
Yorumlar: 0
Yorumsuz
Cevap gönder

Your email address cannot be published. Required fields are marked*