media

Şansın ve ümidin değişmez sembolü: Dört Yapraklı Yonca

Dört Yapraklı Yonca Neden Şans Getirir?

Doğada nadir olarak bulunması sebebiyle, onu bulmak gerçekten şans gerektiriyor. Bulanların içinde de hep bir ümit; "Bundan sonra şansım yardım edecek ve her şey güzel olacak". Yılbaşı gecesi her şeyin değişip güzelleşeceğine inanmak gibi bir şey. Bir gecede her şey değişir mi? Değişir :) Bu çarkın dişlilerini kimse kıramaz.Dört Yapraklı Yonca Hikayesi

Önce biraz bilimsel bilgi. 4 yapraklı yonca, Trifolium cinsi bitkilerin (300 farklı türü tanımlanmıştır) bir varyasyonudur. Yani genetik çeşitlilikten ötürü kimi zaman yaprak sayısı, 3 taneden fazla olabilmektedir. Bu durum, "yaprak sayısı geni" olarak adlandırılan bir gendeki mutasyon sonucunda çekinik karakterin baskın hale gelmesi sonucu meydana gelmektedir. Doğada her 160.000 üç yapraklı yoncaya karşılık sadece 1 tane dört yapraklı yonca bulabilirsiniz. Yani onu bulabilmek için biraz şans gerekmektedir.Dört Yapraklı Yonca Anlamı

Dört yapraklı yonca bütün kültürlerde iyi şansın sembolü olarak kabul edilir. Ve her yaprağın bir anlamı olduğuna inanılır. "İnanç, Umut, Aşk, Şans."  Ayrıca yoncanın kalp şeklindeki yaprakları, aşk ve sevgiyle derin bir ilişkisi olduğunun kanıtı gibidir. Dört yapraklı yonca bulan kişinin, aynı gün aşkı bulacağına inanılmaktadır.


Dört Yapraklı Yonca Hikayesi

Hristiyanlık inanışında Havva'nın cennet bahçesinde elinde dört yapraklı yonca ile dolaştığı kabul edilir. Yoncaya çok daha eski kültürlerin batıl inançlarında da rastlanıyor. İrlanda efsanelerinden ve Sezar zamanından kalma yazılardan, bu inanışın kökeninin İngiltere'ye, Galler'de yaşayan Keltler'e kadar uzandığı anlaşılıyor.


4 Yapraklı Yonca Nerede Bulunur?

Günümüzde bitki kültürü ile uğraşanlar, sadece dört yapraklı yoncaların ürediği tohumları geliştirmeyi başarmışlardır. Ancak efsane devam etmektedir, insanlar bahçelerinde milyonlarcası yetişebilirken, hala kırlarda uğur getireceğine inandıkları dört yapraklı yoncayı heyecanla aramaktadırlar.


4 Yapraklı Yonca

Şansa ve Aşka Davet

Biraz şansa mı ihtiyacınız var? Şu an kırlarda 4 yapraklı yonca bulmayı düşünenler için sanırım en mantıklı çözüm;  dört yapraklı yonca kolye. İşte 4 yapraklı yoncanın şans getirdiğinin en güçlü kanıtı: Dünyaca ünlü Hollywood yıldızları. Bu ikonu bu kadar çok tercih ettiklerini bilmiyordum. Sanırım herkesin biraz şansa ihtiyacı var :)İşte Hollywood'un ünlü ismi Sarah Jessica Parker ve Sex and the City 2 filminde bir kare.


Ülkemizde de ilgiyle takip edilen Desperate Housewives dizisinin güzel oyuncusu Courteney Cox'ta 4 yapraklı yonca kolyesi ile çok şık görünmüyor mu?


Süper model Heidi Klum da dört yapraklı yonca kolye tercih eden ünlü isimlerden biri.


Ülkemizde hep sevilen dizilerde rol almış olan güzeller güzeli Kelly Rutherford'un tercihi de 4 yapraklı yonca küpe.


Bol ödüllü ünlü şarkıcı Mariah Carey farklı bir tasarımla göz dolduruyor.

Yorumlar: 0
Yorumsuz
Cevap gönder

Your email address cannot be published. Required fields are marked*