media

Vav Harfinin Anlamı ve Farklı Tasarımlardaki Yansımaları

Vav Harfi Tekirdağ Rüstempaşa CamiiVav harfi Türk İslam halk sanatında çok önemli yeri olan bir obje ve çizimdir. Ebru ve hat sanatında oldukça sık kullanılan bu sembol estetik duruşu sebebiyle yüzyıllardır hattatların en sevdiği ve Hat sanatının yazılması en zor, maharet ve sabır gerektiren harflerinden biridir. 

Tasavvufta Allah'ın yarattığı gibi kalmak gerekir şeklinde adı geçmiştir ve doğum-ölüm ilişkisinden bahseden şu sözler çok manidardır.


İnsan vav şeklinde doğar, bir ara doğrulunca kendini elif sanır.

İnsan iki büklüm yaşar, oysa en doğru olduğu gün ölmüştür.


Vav harfi insanı ve tekliği sembolize ederken, çifte Vav da iki insanın birbirlerine yaslanması halinde  dengede durabileceğinin sembolüdür. Ayrıca motif olarak da kalp şekline benzemektedir.

Vav harfini taşıyanların, neşe ve huzur bulacaklarına, iç sıkıntılarından ve rahatsızlıklarından kurtulacağına inanılır. Gücü simgeleyen Vav harfini üzerinde taşıyanların, dokundukları her işte bolluk bereket bulacaklarına inanılmaktadır.


Vav işareti Edirne Eski Ulu Camii---Edirne Eski Cami--- Osmanlı döneminde padişahın namaz kıldığı yeri, hünkâr mahfilini düşünün. Bu makamın kapısı bir insan boyundan çok daha kısa olurmuş. Kapısının üzerinde ise iki "vav" harfi, 66 ifadesi yani Allah'ın isminin (ebced hesabındaki karşılığı) sembolü muhakkak bulunurmuş. Padişah başını eğsin, kul olduğunu bilsin, ayakları yere bassın diye… Çünkü bu âlemi yaratan, sonsuz kudret sahibi Allah var; unutmasın diye.


Vav Harfi Edirne Eski Camii

 

 

 

 

 


Vav harfi - Bursa Ulu Camii içiVav harfi - Bursa Ulu Camii içi

Bursa Ulu Camii Vav Örnekleri

vav
Yorumlar: 0
Yorumsuz
Cevap gönder

Your email address cannot be published. Required fields are marked*